Żużel zakłady sportowe – obstawianie czarnego sportu
Czarny sport, bo tak potocznie nazywa się żużel, to emocjonujący sport motorowy rozgrywany przeważnie na torach o charakterystycznej czarnej nawierzchni. Ryk silników motocykli, widowiskowe wyścigi i niesamowite umiejętności zawodników przyciągają rzesze fanów na stadiony, a także typerów do zakładów bukmacherskich. Popularność żużla jest szczególnie widoczna w Polsce, Szwecji i Anglii. Żużel zakłady sportowe dostępne są u różnych bukmacherów, dlatego warto zapoznać się z charakterystyką tego niebezpiecznego, ale ekscytującego sportu.
- Szeroki wybór zakładów sportowych
- Oferta powitalna na pokera
- Dużo darmowych spinów
- Wysokie jackpoty
- Wiele opcji płatności
- Ponad 50-letnie doświadczenie
- Codzienne jackpoty
- Wysoki bonus powitalny
- Szeroki wybór gier
- Wiele metod płatności
- Ponad 1000 automatów
- Świetne zakłady bukmacherskie
Historia żużla jako sportu
Sport żużlowy nie ma długiej historii, gdyż narodził się na początku XX wieku. Do wyścigów wykorzystywano motocykle drogowe. Ścigano się na na różnych nawierzchniach: trawie, torach kolarskich lub torach do wyścigów psów, dlatego angielska początkowa nazwa sportu brzmiała dirt-track. Pierwsze faktyczne zawody zorganizowano w Australii 15 grudnia 1923 roku. Do Europy idea wyścigów motorowych trafiła w latach 20-tych XX wieku. Pierwsze zawody na nawierzchni żużlowej odbyły się w Manchesterze 25 czerwca 1927 roku. Z kolei zawody, które przyciągnęły większą liczbę widzów – aż 30 tysięcy – odbyły się w 1929 roku. Niedługo potem powstała pierwsza liga żużlowa – British Elite League.
W Polsce sport ten pojawił się nieco później, w latach 30-tych XX wieku. Pierwsze zawody indywidualne zorganizowano w Mysłowicach w 1932 roku. Początkowo wyścigi dzielono na klasy ze względu na różną pojemność silników w używanych maszynach. Wraz z powstaniem regularnej ligi w 1948 roku zaczęły pojawiać się motocykle specjalnie przystosowane do żużlowej nawierzchni. Obecnie zainteresowanie żużlem jest największe w Europie, a w szczególności w Polsce, Szwecji i Wielkiej Brytanii.
Krótko o zasadach żużla
Choć istnieje kilka odmian sportu ogólnie zwanego żużlem, najstarsza i najpopularniejsza wersja to żużel klasyczny. Jest on rozgrywany na torach o różnej długości i charakterystycznej, czarnej, sypkiej nawierzchni. W każdym wyścigu, inaczej zwanym biegiem, przez cztery okrążenia ściga się (przeważnie) czterech żużlowców. Zawodnik, który pierwszy przekroczy linię mety otrzymuje 3 punkty, jako drugi – 2 punkty i jako trzeci – 1 punkt. Ostatni zawodnik lub zawodnik, który nie ukończy biegu np. z powodu wykluczenia, upadku lub defektu sprzętu, nie otrzymuje punktów.
Zawody rozgrywane są w formie indywidualnej, parami lub wieloosobowymi drużynami. W zawodach indywidualnych każdy żużlowiec ma okazję zaprezentować się kilkukrotnie na torze, spotykając się z każdym zawodnikiem z przeciwnej drużyny lub drużyn. Wynik jednego biegu decyduje o obsadzie kolejnego, a najlepsi zawodnicy spotykają się w finale. W przypadku rozgrywek drużynowych sumuje się punkty uzyskane przez poszczególnych żużlowców.
Jak czytać statystyki żużlowe?
Czytanie ze zrozumieniem statystyk żużlowych to ważna umiejętność przy obstawianiu zakładów na ten sport. Wykluczenia, defekty, średnia liczba punktów i pozostałe kategorie mogą wpływać na przebieg kolejnych biegów i rozgrywek generalnie. Przedstawiamy zatem rozwinięcie podstawowych skrótów, które można znaleźć w tabelach ze statystykami:
- M – liczba rozegranych meczów
- B – liczba biegów
- 1, 2, 3, 4 – pozycja zawodnika w danym biegu
- D – liczba defektów motocykla
- U – liczba upadków
- W – liczba wykluczeń – zawodnik może zostać wykluczony z biegu przez sędziego z kilku różnych powodów: spóźnienie na start, spowodowanie przerwania biegu przez upadek, spowodowanie upadku innego zawodnika, dotknięcie taśmy startowej, zdublowanie przeciwnika, przekroczenie wewnętrznej krawędzi toru obydwoma kołami motocykla, nieodpowiednie zachowanie i niekompletny sprzęt
- T – liczba taśm – ile razy zawodnik dotknął taśmy startowej
- Śr/bieg lub Śr/mecz – średnia liczba punktów odpowiednio na bieg oraz na mecz
Jak obstawiać żużel?
Żużel to dość niszowa dyscyplina sportowa, ale w Polsce zainteresowanie tym sportem kwitnie. Podobnie sytuacja wygląda w Szwecji i Anglii. Dlatego też, fani czarnego sportu nie powinni mieć problemów ze znalezieniem zakładów bukmacherskich oferujących zakłady na żużel. Po wyborze bukmachera online i założeniu konta możemy śmiało wybrać zakładkę z zakładami na żużel. Ponadto niektórzy bukmacherzy oferują także zakłady na żywo w tej kategorii, a więc mamy możliwość obstawiać podczas trwania meczu. Biegi odbywają się co kilka minut, co daje szansę na kolejne obstawienie i potencjalne pomnożenie naszych środków! Przed przystąpieniem do obstawiania warto jednak zapoznać się ze statystykami i newsami dotyczącymi formy poszczególnych zawodników. Sezon żużlowy trwa od marca do września lub października, dlatego przeważnie w tym okresie można spodziewać się większej liczby dostępnych zakładów.
Zakłady na żużel – rynki zdarzeń
Każda dyscyplina sportowa cechuje się charakterystycznymi rynkami zdarzeń, które można obstawiać. Związane jest to z różnicami pomiędzy zasadami poszczególnych sportów. Przy obstawianiu na żużel możemy spodziewać się następujących dostępnych rynków zdarzeń:
- Zakład 1×2 – czyli zakład, kto będzie lepszy, kto zwycięży w danym meczu.
- Handicap – w tym przypadku bukmacherzy dodają teoretycznie słabszej drużynie przewagę. W żużlu handicapy są doliczane do końcowej punktacji meczu.
- Pojedynek H2H – z angielskiego head to head oznacza typowanie pomiędzy dwoma zawodnikami, kto zdobędzie większą liczbę punktów podczas spotkania. Niektórzy bukmacherzy oferują opcję postawienia na remis lub zwrot pieniędzy, jeśli suma punktów będzie taka sama.
- Liczba punktów poniżej / powyżej – zakład tego typu przeważnie dotyczy indywidualnej punktacji poszczególnych zawodników.
- Zakłady długoterminowe – typowanie, która drużyna wygra cały turniej lub ligę.
Najważniejsze ligi i turnieje żużlowe
Jak wspomnieliśmy powyżej, żużel cieszy się szczególną popularnością w jedynie kilku krajach w Europie. Dlatego też do najważniejszych lig można zaliczyć polską Ekstraligę, szwedzką Eliteserien, angielską Premier League oraz duńską Dansk Super Liga. Z kolei największe rozgrywki międzynarodowe to:
- Speedway Grand Prix (SGP)
- Speedway Euro Championship (SEC)
- Puchar MACEC
- Speedway Best Pairs
- Drużynowe Mistrzostwa Świata
Polska liga żużlowa jest jedną z najsilniejszych na świecie. W polskich klubach regularnie startują zawodnicy ze światowej czołówki. Obecnie najbardziej utytułowanym klubem jest Unia Leszno z siedemnastoma złotymi medalami. Tuż za nią można wyróżnić: ROW Rybnik, Stal Gorzów oraz Polonię Bydgoszcz. Oprócz rozgrywek ligowych organizowane są także:
- Indywidualne Mistrzostwa Polski
- Mistrzostwa Polski Par Klubowych
- Indywidualne i drużynowe Mistrzostwa Ligi Juniorów
- Złoty Kask
- Srebrny Kask
- Brązowy Kask
Bonus bukmacherski
Podobnie jak w przypadku innych sportów, przy obstawianiu na żużel można skorzystać ze środków bonusowych. Bukmacherzy prześcigają się w ofertach korzystnych bonusów powitalnych w formie darmowego zakładu, zakładu bez ryzyka lub bonusu od depozytu. Niekiedy wystarczy zarejestrować konto i otrzymamy darmowy zakład. Dzięki temu mamy okazję przetestować stronę bukmachera – również pod kątem obstawiania konkretnie na żużel. Nawigacja, sposób przedstawienia zakładów i statystyk mogą różnić się pomiędzy bukmacherami, dlatego warto skorzystać ze środków bonusowych, aby poznać daną stronę i wybrać najlepszą dla nas.
Wskazówki przy obstawianiu na żużel
Wiedza i zbieranie konkretnych informacji to podstawa przy obstawianiu sportów w zakładach bukmacherskich jak na przykład: Betsson i Casino Euro. W przypadku żużlu warto zwrócić uwagę na:
- Statystyki – liczba upadków, wykluczeń i punktów może nam dużo powiedzieć o formie poszczególnych zawodników i drużyn.
- Skład – w żużlu szczególnie liczy się skład danej drużyny. Jedno osłabienie w drużynie może mieć ogromny wpływ na kursy bukmacherskie i handicapy.
- Tor – długość, przyczepność, rodzaj nawierzchni – wszystko może mieć znaczenie. Warto prześledzić historię poprzednich meczów i preferencje zawodników, gdyż nie ma jednakowego toru.
- Miejsce spotkania – to, czy drużyna jest gospodarzem, czy gościem ma ogromne znaczenie w żużlu. Faworytami są przeważnie gospodarze, gdyż mogą oni przygotować tor pod preferencje swoich zawodników.
- Pole startowe – sprawa istotna przy zakładach na żywo. Tor może różnie wyglądać w różnych miejscach.
- Pogoda – oczywiście w przypadku ulewy zawody są przesuwane na inny termin, ale już drobny deszcz może wpłynąć na warunki na torze, a nawet ostateczny wynik spotkania.