Skoki narciarskie zakłady – jak obstawiać?

Przełom i początek nowego milenium był czasem ogromnego wzrostu popularności skoków narciarskich wśród polskich kibiców. W okresie najważniejszych zawodów w prawie każdym domu było słychać włączony telewizor i rozemocjonowane głosy domowników kibicujących Adamowi Małyszowi. Od tamtego czasu, dzięki kolejnemu pokoleniu doskonałych skoczków narciarskich jak Karol Stoch, Piotr Żyła czy Dawid Kubacki, wiernych fanów tego zimowego sportu wciąż przybywa. I ma to przełożenie na popularność skoków narciarskich w zakładach bukmacherskich. Skoki narciarskie zakłady to świetna opcja dla prawdziwych wielbicieli tej dyscypliny, chcących sprawdzić swoją wiedzę i zgarnąć wygraną.

Kasyno
Zalety
Bonus
Ocena
Graj teraz
1
 • Szeroki wybór zakładów sportowych
 • Oferta powitalna na pokera
 • Dużo darmowych spinów
3000 zł
2
 • Wysokie jackpoty
 • Wiele opcji płatności
 • Ponad 50-letnie doświadczenie
500 zł
3
 • Codzienne jackpoty
 • Wysoki bonus powitalny
 • Szeroki wybór gier
500 zł
4
 • Wiele metod płatności
 • Ponad 1000 automatów
 • Świetne zakłady bukmacherskie
1250 zł

Charakterystyka skoków narciarskich

Skoki narciarskie należą do grupy sportów narciarstwa klasycznego. Rozgrywane są na specjalnie przygotowanych skoczniach narciarskich i jest to sport dość młody, gdyż pojawił się w połowie XIX wieku. Krajem narodzin tego sportu jest Norwegia. Dyscyplina ta cieszy się popularnością nie tylko w Polsce, dlatego też wiele zakładów bukmacherskich online oferuje zakłady na skoki narciarskie. Do krajów, w których rzesze fanów śledzą poczynania skoczków narciarskich, należą także kraje Europy Północnej jak Norwegia i Finlandia oraz Europy Środkowej jak Austria, Szwajcaria, Niemcy, Czechy i Słowenia. Poza Europą skoki narciarskie są popularne głównie w Japonii, skąd pochodzi wielu wybitnych zawodników. Choć skoki narciarskie to nadal głównie sport dla mężczyzn, w latach 90. rozpoczęto organizować zawody również dla kobiet. W 2014 roku skoki narciarskie kobiet zadebiutowały na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi.

Ogólne zasady skoków narciarskich

Podstawowym celem skoków narciarskich jest wykonanie jak najdłuższego skoku na skoczni po rozpędzeniu się i odbiciu w odpowiednim momencie od progu. Jednakże na ostateczny wynik punktowy składa się także styl. Ogólnie więc punktacja wygląda następująco:

 • Punkty za odległość – 60 punktów za osiągnięcie punktu konstrukcyjnego (120 na największych skoczniach zwanych mamucimi), a kolejne punkty dodaje lub odejmuje się w zależności od miejsca wylądowania zawodnika oraz wielkości skoczni. Długość całego skoku mierzona jest od progu skoczni do pięty tylnego buta skoczka z dokładnością do 0,5 m
 • Noty za styl – 5 sędziów przyznaje od 0 do 20 punktów, przy czym najwyższa i najniższa nota nie są brane pod uwagę
 • Bonus za wiatr i belkę – dodatnie lub ujemne punkty w zależności od siły i kierunku wiatru oraz ze względu na obniżenie lub podwyższenie belki startowej.

Skoczkowie wyposażeni są w odpowiedni sprzęt, na który składają się: narty, wiązania, buty, kombinezon, gogle, rękawice oraz kask. Zawody rozpoczynają się od sesji treningowych, po których rozgrywane są kwalifikacje, a następnie faktyczne rozgrywki. Sam konkurs składa się z dwóch serii – w pierwszej skacze 50 zawodników, a w drugiej 30 najlepszych z pierwszej serii. Wygrywa ten skoczek, który zdobędzie najwięcej punktów za obie próby.

Turniej Czterech Skoczni i inne zawody

Podobnie jak w przypadku innych dyscyplin sportowych organizowanych jest wiele zawodów w skokach narciarskich. Olimpijskie złoto to największy zaszczyt dla skoczka narciarskiego, ale oprócz zimowych igrzysk olimpijskich można wyróżnić takie imprezy jak:

 • Mistrzostwa Świata – organizowane co 2 lata, w lata nieparzyste, zawody indywidualne i drużynowe
 • Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich – rozgrywane również co 2 lata, ale w lata parzyste, zawody indywidualne i drużynowe
 • Puchar Świata – coroczne zawody trwające około czterech miesięcy i na które składa się około 30 konkursów
 • Turniej Czterech Skoczni – prestiżowe zawody w ramach Puchara Świata rozgrywane od 1953 roku i składające się z 4 konkursów
 • Letnie Grand Prix – letnie zawody, podczas których skocznie pokryte są specjalną nawierzchnią, tzw. igelitem
 • Puchar Kontynentalny
 • Letni Puchar Kontynentalny
 • Puchar FIS – tzw. trzecia liga skoków narciarskich przeznaczona głównie dla młodych zawodników
 • Uniwersjada – zawody indywidualne mężczyzn i kobiet oraz rozgrywki drużynowe

Popularność skoków narciarskich w Polsce

Kamil Stoch

Jak się okazuje, polscy kibice nie tylko uważnie śledzą rozgrywki w takich dyscyplinach jak piłka nożna, siatkówka czy żużel, ale także skoki narciarskie. Popularność tego sportu w kraju nad Wisłą zawdzięczamy jednemu z najsłynniejszych polskich skoczków narciarskich – Adamowi Małyszowi. Uczestniczył on w kluczowych zawodach w tej dyscyplinie od 1995 do 2011 roku i zdobył aż 43 złote medale podczas różnych turniejów. W tym czasie rozpoczęła się narciarska gorączka w Polsce i sport ten zyskał wielu fanów. Kolejnym utytułowanym polskim skoczkiem jest Karol Stoch z trzema indywidualnymi złotymi medalami olimpijskimi. Choć do Polaków nie należą rekordy w długości skoku lub perfekcyjne noty za styl, nie da się ukryć, że dzięki wybitnym zawodnikom Polska ma się czym pochwalić.

Obstawianie skoków narciarskich u bukmachera online

Sukcesy polskich skoczków narciarskich przekładają się na popularność skoków narciarskich w zakładach bukmacherskich. Wielu bukmacherów oferuje rozbudowaną ofertę, zawierającą nie tylko zakłady na zwycięzcę turnieju. Niekiedy możliwe jest obstawianie np. triumfatora Pucharu Świata jeszcze przed rozpoczęciem sezonu. Kursy bukmacherskie zmieniają się oczywiście w zależności od wyników i punktacji zawodników. Aby wybrać najlepszego dla nas bukmachera, z najbogatszą ofertą w kategorii skoków narciarskich, najlepiej porównać kilka platform. Warto także pamiętać, że wiele zakładów sportowych oferuje korzystne bonusy bukmacherskie, dzięki którym możemy postawić pierwszy zakład za darmo lub otrzymamy dodatkowe środki przy pierwszym depozycie.

Rodzaje zakładów

Zakłady na skoki narciarskie to nie tylko typowanie zwycięzcy jednych zawodów. Aby zachęcić fanów tego sportu do obstawiania, bukmacherzy wychodzą naprzeciw z bardziej rozbudowaną ofertą rynków zdarzeń. Możemy typować albo zawodników indywidualnych, albo całe drużyny. Choć nie jest to oferta równie bogata jak w przypadku piłki nożnej i będzie się różnić pomiędzy poszczególnymi bukmacherami, możemy obstawiać następujące zakłady:

 • Zwycięzca – wytypowanie triumfatora całych zawodów lub konkursu
 • Podium – obstawianie czy dany zawodnik zdobędzie jedno z pierwszych trzech miejsc
 • 1-6 – zakład czy dany skoczek uplasuje się w pierwszej szóstce najlepszych zawodników
 • 1-10 – zakład czy dany skoczek uplasuje się w pierwszej dziesiątce
 • 1-15 – zakład czy dany skoczek uplasuje się w pierwszej piętnastce
 • Awans do drugiej serii konkursu – obstawianie czy dany zawodnik skoczy na tyle daleko w pierwszej serii, aby awansować do drugiej
 • H2H – indywidualny pojedynek pomiędzy dwoma zawodnikami o to, kto z danej pary zajmie wyższe miejsce w konkursie
 • Rekord skoczni – zakład o to, czy zostanie pobity rekord skoczni podczas konkursu
 • Zwycięzca pierwszej serii zwycięzcą konkursu – typowanie czy zwycięzca pierwszej serii wygra konkurs
 • Zwycięzca konkursu zwycięzcą obu serii – zakład o to, czy zwycięzca całego konkursu będzie zwycięzcą obu serii
Skoki narciarskie zakłady - jak obstawiać?

Wskazówki jak obstawiać skoki narciarskie

Obstawianie skoków narciarskich wygląda podobnie jak w przypadku każdej innej dyscypliny – aby osiągnąć sukces, najważniejsza jest wiedza typera. Typowanie na ślepo nie przyniesie efektów na dłuższą metę, a wręcz może przynieść poważne starty. Do obstawiania warto się dogłębnie przygotować. Na co warto zwrócić uwagę przy obstawianiu skoków narciarskich?

 1. Forma zawodników – w każdym sezonie forma zawodników będzie się zmieniać. Można zaobserwować zarówno progres, jak i regres. Co ważne, początkowe porażki wcale nie muszą oznaczać kiepskich występów w kolejnych konkursach. Warto być na bieżąco ze statystykami poprzednich lat, ale także warto śledzić wywiady z zawodnikami i trenerami, które mogą wskazać nam strategię na sezon.
 2. Pogoda – skoki narciarskie odbywają się na świeżym powietrzu, dlatego też warunki pogodowe będą tu mieć ogromne znaczenie. Warto sprawdzać prognozy pogody przed konkursami i mieć świadomość, że silny wiatr może znacznie pokrzyżować plany nawet najlepszych zawodników.
 3. Skocznia – ważnym aspektem w skokach narciarskich jest oczywiście skocznia. To, jaka jest jej wielkość (mała, duża czy mamucia) i jakie są preferencje skoczka, będzie wpływać na wynik. Niektórzy skoczkowie radzą sobie lepiej na większych skoczniach, a inni na małych, dlatego trzeba mieć tę informację z tyłu głowy.
 4. Sezon – przeważnie nie obstawia się letnich zawodów, które są uważane za rozgrzewkę przed sezonem zimowym i bardziej prestiżowymi zawodami.
 5. Sprzęt – dla przykładu rodzaj kombinezonu może mieć duże znaczenie dla aerodynamiki lotu i tego, jak daleko skoczy dany skoczek. Warto być na bieżąco z najnowszym regulaminem zawodów i ostatecznym wyborem sprzętu dla drużyny lub zawodnika.