Wyścigi konne zakłady – jak obstawiać gonitwy koni?
Kolorowe kapelusze dam, eleganckie garnitury dżentelmenów, gwar i ekscytacja – wyścigi konne chyba wszystkim kojarzą się ze sportem elitarnym. W dzisiejszych czasach jednak każdy fan może uczestniczyć w tych wydarzeniach – ot chociażby poprzez obstawianie wyścigów konnych w zakładach bukmacherskich online. Wyścigi konne zakłady to opcja dostępna u wielu bukmacherów i oznacza typowanie najszybszych koni w gonitwach na hipodromach. W poniższym artykule przybliżymy krótko historię tego sportu, podstawowe pojęcia i charakterystykę zakładów na wyścigi konne.
- Szeroki wybór zakładów sportowych
- Oferta powitalna na pokera
- Dużo darmowych spinów
- Wysokie jackpoty
- Wiele opcji płatności
- Ponad 50-letnie doświadczenie
- Codzienne jackpoty
- Wysoki bonus powitalny
- Szeroki wybór gier
- Wiele metod płatności
- Ponad 1000 automatów
- Świetne zakłady bukmacherskie
Historia wyścigów konnych
Początki historii wyścigów konnych sięgają czasów starożytnych, kiedy to organizowano pierwsze gonitwy konne ku uciesze tłumów. Pierwsze derby (wyścig 3-letnich koni pełnej krwi angielskiej) rozegrano w 1780 roku w Anglii. Dwóch lordów – lord Derby i lord Bunbury – założyli się wtedy o pierwsze miejsce na mecie. Moment ten uznaje się za pierwszy oficjalny zakład pieniężny o wygraną w gonitwie konnej we współczesnej historii. Na cześć wygranego, lorda Derby, nazwano także ten ważny rodzaj wyścigów konnych. Wielka Brytania i Irlandia do dziś przodują jeśli chodzi o popularność i prestiż wyścigów konnych. W krajach tych jest to jeden ze sportów narodowych.
Do Polski ten elitarny sport przywędrował w latach 30-tych XIX wieku. Początkowo nieoficjalne zakłady na gonitwy odbywały się na Polach Mokotowskich, a z czasem na torach w Służewcu, gdzie do dziś organizowane są najważniejsze wyścigi. Wyścigi konne były dla wielu tym, czym dzisiaj są mecze piłki nożnej, a ich popularność była ogromna. W okresie PRL-u zakłady na wyścigi konne były jedynym sportem, na który można było legalnie stawiać pieniądze, co przyczyniło się do niebagatelnego wzrostu zainteresowania gonitwami w tym czasie. Obecnie legalne wyścigi konne są organizowane w Polsce na kilku torach:
- Tor Wyścigów Konnych Służewiec w Warszawie
- Tor Wyścigów Konnych Partynice we Wrocławiu
- Hipodrom Sopot
- Tor Dąbrówka – Buczków w Krakowie
Na czym polegają wyścigi konne?
Wyścigi konne to nic innego jak rywalizacja dżokejów (jeźdźców) dosiadających koni na określonym dystansie. Gonitwy organizowane są na specjalnych torach zwanych hipodromami. Jak to w każdym sporcie bywa, tutaj również można wyróżnić różne wyścigi w zależności od: długości dystansu, typu nawierzchni, rasy koni czy ich chodu. Konie przeważnie rozpoczynają wyścig z boksów, a wygrywa ten, którego łeb jako pierwszy przekroczy metę. Dżokej nie może oczywiście spaść z konia, musi utrzymać się na jego grzbiecie do końca gonitwy. Konie mają zazwyczaj 2-3 lata i tylko określone rasy są dopuszczane do wyścigu. Jeźdźcy zaś są dość niscy i lekcy, aby zminimalizować ciężar niesiony przez konia. Dodatkowo, aby wyrównać szanse wszystkich uczestników, przed wyścigiem dżokeje są ważeni wraz z siodłem i dociążani tak, aby wszystkie konie niosły taki sam ciężar.
Wyścigi konne – ważne pojęcia
Świat wyścigów konnych może wydawać się zupełną nowością dla początkującego typera, dlatego warto, przed rozpoczęciem obstawiania, zapoznać się z podstawowymi pojęciami i rodzajami wyścigów. Trzy główne rodzaje wyścigów konnych to:
- Flat Racing – klasyczny wyścig na płaskim torze bez przeszkód
- Boxed Racing – wyścig sprinterski na krótkim dystansie
- Jump Racing (Hurdling) – wyścig z przeszkodami, przeważnie na dłuższym dystansie
Ponadto wyróżniamy wyścigi typu Handicap, gdzie konie dociążane są przed wyścigiem w zależności od pozycji w rankingu. Im lepiej notowany koń, tym więcej ciężarków otrzymuje. Maiden to wyścigi koni, które nie mają na swoim koncie jeszcze żadnej wygranej, Distaff to wyścigi klaczy, a Stakes to prestiżowy wyścig koni wysokiej jakości. W ofercie bukmacherów można natrafić na wyścigi sulek. Konie w tej dyscyplinie wyposażone są w specjalne pojazdy, sulki i jedynym dozwolonym chodem jest kłus. Galop konia powoduje dyskwalifikację zawodnika.
Obstawianie wyścigów konnych
Możliwość typowania zwycięzców gonitw konnych to już nie tylko domena elit obecnych na trybunach prestiżowych wyścigów. Aktualnie każdy może obstawiać, a najprostszym rozwiązaniem są zakłady bukmacherskie online. Po rejestracji konta na stronie wybranego bukmachera często możemy skorzystać z bonusu powitalnego np. w formie darmowego zakładu lub bonusu od depozytu. Po zasileniu konta wystarczy wybrać zakładkę “wyścigi konne”, wybrać wyścig oraz rodzaj zakładu i postawić na naszego faworyta lub faworytów. Wielu bukmacherów udostępnia możliwość oglądania transmisji gonitw na żywo, a także przydatne statystyki, tabele wyników i kalendarz nadchodzących wydarzeń. Wyścigi konne cechują się bardzo zmiennym i szerokim wachlarzem kursów bukmacherskich, ale zmienność w tym sporcie to jedna z jego najbardziej ekscytujących cech.
Rodzaje zakładów
Zakłady bukmacherskie oferują określone rynki zdarzeń w każdej dyscyplinie sportowej. W przypadku wyścigów konnych możemy zetknąć się z takimi zakładami jak:
- Zakład zwyczajny – typowanie zwycięzcy wyścigu
- Porządek – obstawianie, które konie zajmą pierwsze i drugie miejsce bez określonej kolejności – przydatne jeśli mamy dwóch faworytów gonitwy
- H2H – czyli Head to Head – typowanie, który koń z danej pary będzie szybszy
- Dwójka, Trójka i Czwórka – obstawianie, które konie zajmą pierwsze dwa, trzy lub cztery miejsca ze wskazaniem konkretnej kolejności
- Zakłady wielogonitwowe – typowanie zwycięzców w dwóch do siedmiu gonitw. Wyróżniamy tutaj zakład: dubla, tripla, kwinta, septyma
- Zakłady systemowe – niektórzy bukmacherzy wychodzą z ofertą zakładów typu BOX lub ŚCIANA. System BOX zakłada możliwość zestawienia wszystkich możliwych kombinacji na kuponie w obrębie wybranych koni. Przykładowo przy zakładzie Dwójka i postawieniu na konie nr 2 i 5, zarówno kombinacja 2, 5 jak i 5, 2 będzie brana pod uwagę. System ŚCIANA z kolei polega na możliwości obstawienia wszystkich koni z gonitwy na określone miejsce. Jeśli na przykład obstawiamy Trójkę i mamy faworytów na pierwsze i trzecie miejsce, ale nie na drugie, możemy zagrać ścianą. Drugie miejsce będzie dowolnym koniem z gonitwy i system uzna wygraną, jeśli Twoje typy na pierwsze i trzecie miejsce będą się zgadzały.
Wskazówki jak obstawiać wyścigi konne
Choć zasady wyścigów konnych są banalnie proste, samo obstawianie jest już bardziej skomplikowanym przedsięwzięciem. Typowanie powinno być poprzedzone solidną dawką wiedzy. Przedstawiamy kilka wskazówek, na co warto zwrócić uwagę, aby zmniejszyć ryzyko rozczarowania:
- Terminologia – po pierwsze trzeba zdać sobie sprawę, że znajomość podstawowych pojęć i zasad sportu, to niezwykle istotna sprawa. Nie warto obstawiać dyscypliny, której nie rozumiemy.
- Dżokej i koń – warto śledzić na bieżąco informacje dotyczące formy danego konia, jak przebiegały treningi, jakie były wyniki ostatnich gonitw, czy zmieniła się drastycznie masa konia i jakie jest doświadczenie dżokeja. W obecnych czasach można nawet śledzić profile społecznościowe stajni, trenerów i dżokejów.
- Tor i pogoda – zarówno rodzaj toru (niektóre są wolniejsze, niektóre są szybsze) oraz pogoda mogą wpłynąć na ostateczny wynik gonitwy.
- Własne statystyki – prowadzenie własnych statystyk i obserwacji sprawi, że analiza przed wyścigiem będzie bardziej dokładna. Warto poświęcić trochę czasu na naukę i pozostawianie zawsze na bieżąco.
- Trzymaj nerwy na wodzy – wyścigi konne to dynamiczna dyscyplina wiążąca się z ogromną adrenaliną. Dogłębna analiza przed wyścigiem i zachowanie zimnej głowy to podstawa sukcesu. W skutecznym obstawianiu liczy się konsekwencja i wytrwałość.