Zakłady bukmacherskie, czyli jak obstawiać online

Sport od zawsze przyciągał tłumy żądne wrażeń i emocji. Z kolei tam, gdzie jest element rywalizacji, jest też możliwość stawiania zakładów. Zakłady bukmacherskie online to obok wirtualnych kasyn druga potężna odnoga hazardu internetowego. Bukmacherzy oferują zakłady na dziesiątki różnych dyscyplin – od tak popularnych jak piłka nożna, żużel i siatkówka po bardziej niszowe jak szachy i bilard. Ogromną popularnością cieszy się również kategoria gier esportowych. Wybór zależy tak naprawdę tylko od zainteresowań i preferencji graczy. Wśród dostępnych opcji można znaleźć także wydarzenia polityczne i społeczne. Aby zachęcić typerów do obstawiania, bukmacherzy kuszą świetnymi bonusami powitalnymi i darmowymi zakładami. Przyjrzyjmy się zatem bliżej światu zakładów bukmacherskich.

Kasyno
Zalety
Bonus
Ocena
Graj teraz
1
 • Szeroki wybór zakładów sportowych
 • Oferta powitalna na pokera
 • Dużo darmowych spinów
3000 zł
2
 • Wysokie jackpoty
 • Wiele opcji płatności
 • Ponad 50-letnie doświadczenie
500 zł
3
 • Codzienne jackpoty
 • Wysoki bonus powitalny
 • Szeroki wybór gier
500 zł
4
 • Wiele metod płatności
 • Ponad 1000 automatów
 • Świetne zakłady bukmacherskie
1250 zł

Czym są zakłady bukmacherskie online?

Hazard online ma wiele twarzy i obok kasyn ogromną popularnością cieszą się zakłady bukmacherskie. Bukmacherka to już nie tylko mały, stacjonarny osiedlowy oddział, gdzie fizycznie możemy pójść i obstawić wynik nadchodzącego meczu, ale prężnie działający biznes online. Obecnie można postawić zakład bez wychodzenia z domu. Czym dokładnie są zakłady sportowe? To swego rodzaju transakcja pomiędzy typerem, czyli obstawiającym a bukmacherem, czyli przyjmującym zakład. Inaczej mówiąc, jest to ryzykowanie czegoś w zamian za szansę wygrania jeszcze więcej.

Jeśli obstawiający wytypuje wynik określonego wydarzenia sportowego, politycznego lub społecznego poprawnie, wygrywa postawiony zakład powiększony o zysk na czysto. Zysk ten to kwota zakładu pomnożona przez wysokość danego kursu pomniejszona o wysokość samego zakładu. Dla przykładu – załóżmy, że stawiamy na wygraną Polski z Niemcami w meczu piłki nożnej o kursie 2.5. Stawiając 100 zł, możemy wygrać 250 zł, a kwota zysku na czysto będzie wynosić 150 zł. Jeśli zaś wytypowany przez nas wynik nie będzie poprawny, nasze pieniądze zainkasuje bukmacher.

Na czym polegają zakłady bukmacherskie?

Jak wspomnieliśmy, zakłady sportowe u bukmachera to przede wszystkim typowanie wyniku konkretnego wydarzenia. Podstawą do tego są kursy bukmacherskie. Inaczej mówiąc, jest to wycena sytuacji, czy dane wydarzenie faktycznie zajdzie czy nie. Istnieje reguła, że kursy przyjmowane na to, że coś się wydarzy są niższe niż te oferowane, że coś się nie wydarzy. Dla typującego będzie to więc oznaczać, że im wyższy kurs, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że obstawiony wynik się wydarzy. Dzięki kursom możemy też oszacować potencjalną wygraną.

Kursy bukmacherskie mogą być wyrażone na kilka sposobów:

 • dziesiętne – inaczej europejskie, wyrażone w postaci np. 1.5 lub 2.0
 • ułamkowe – popularne w Wielkiej Brytanii, wyrażone jako np. 3/2
 • amerykańskie – inaczej zwane “Moneyline odds”, które mogą być albo ujemne, albo dodatnie np. -120 lub +120.

Nieważne jak zapisane, kursy bukmacherskie informują gracza o prawdopodobieństwie zajścia danego wydarzenia oraz pomagają oszacować wygraną.

Popularne dyscypliny do obstawiania

Strony z zakładami bukmacherskimi oferują zwykle około kilkudziesięciu kategorii, na które można obstawiać. Gdzie jest element rywalizacji, tam jest, o co się zakładać. Większa popularność jednych dyscyplin ponad innymi zależna jest od regionu świata, z którego pochodzą gracze. Inaczej będzie to wyglądać w Stanach Zjednoczonych, inaczej np. w Niemczech. Głównie przeważają jednak tutaj dziedziny typowo sportowe. Zdecydowanie do najpopularniejszych sportów wśród typerów na świecie należą:

Zakłady bukmacherskie, czyli jak obstawiać online
 • Piłka nożna
 • Futbol amerykański
 • Baseball
 • Tenis
 • Koszykówka
 • Siatkówka
 • Hokej na lodzie
 • Krykiet
 • Golf
 • Formuła 1
 • Boks

W Polsce fani zakładów sportowych szczególnie upodobali sobie takie dyscypliny jak piłka nożna, siatkówka, boks, tenis, formuła 1, żużel oraz, w okresie zimowym, skoki narciarskie. Większa oglądalność wyżej wymienionych sportów oraz sukcesy polskich sportowców mają swoje odbicie w popularności danych zakładów bukmacherskich.

Obstawianie na którąkolwiek z dyscyplin wiąże się z koniecznością poszerzania swojej wiedzy na jej temat oraz znajomością zakładów na poszczególne rynki. Dla przykładu na każdy mecz piłki nożnej typer ma do wyboru zakłady na takie rynki jak: suma goli (także powyżej lub poniżej konkretnej liczby), dokładny wynik, obie drużyny strzelą gola, suma kartek, rzuty rożne i inne. Możliwości jest więc naprawdę sporo, więc warto poszerzać swoją wiedzę w tym temacie.

Sporty motorowe

Zakłady bukmacherskie, sporty motorowe

Jedną z popularnych, zwłaszcza w naszym kraju, kategorii sportowych na stronach z zakładami bukmacherskimi są sporty motorowe. Kategoria ta jest dość obszerna, ale na uwagę szczególnie zasługują żużel oraz formuła 1. Silna polska delegacja oraz organizacja zawodów na skalę światową przyciągają wielbicieli. Fani “czarnego sportu”, jak określa się żużel, bez problemu znajdą szereg ofert zakładów bukmacherskich. Rozwija się także zainteresowanie zakładami na żywo w tej dyscyplinie. Typerzy mają do wyboru takie rynki jak np: zakład na zwycięzcę pojedynku, liczba punktów poniżej/powyżej, pojedynek H2H oraz handicap. Pojedynek H2H to typowanie, który z pary zawodników zdobędzie więcej punktów podczas spotkania. Z kolei handicap to typowanie czy zespół zwycięży większą liczbą punktów niż ta określona przez bukmachera.

Sukcesy Roberta Kubicy przyczyniły się do wzrostu popularności zakładami na wyścigi formuły 1 w Polsce. Czasy, gdy można było obstawiać tylko zwycięzcę wyścigu, to już przeszłość. Obecnie strony z zakładami bukmacherskimi online oferują szereg zakładów w tej kategorii. Można obstawiać zarówno podczas kwalifikacji, jak i ostatecznych wyścigów. Ze względu na specyfikę toru, tak naprawdę każdy wyścig jest inny. Dlatego też zakłady na formułę 1 są tak wymagające i emocjonujące.

Wyścigi konne

Choć do dziś wyścigi konne kojarzą się ze sportem dla elit i wysokim prestiżem, sport ten coraz częściej przyciąga bardziej zróżnicowane tłumy. Tory, na których odbywają się wyścigi, chętnie odwiedzają całe rodziny, a wydarzenie przybiera formę przyjemnej, weekendowej rozrywki. Jako, że wielbicieli podziwiających ten elegancki sport przybywa, również popularność zakładów bukmacherskich w tej kategorii rośnie. Tutaj ponownie typerzy mają do wyboru kilka rynków:

 • Zakład zwyczajny – który koń wygra gonitwę
 • Porządek – które dwa konie przekroczą linię mety jako pierwsze
 • Dwójka, trójka, czwórka – które dwa, trzy lub cztery konie będą najszybsze w odpowiedniej kolejności
 • Zakłady wielogonitwowe – które konie wygrają w kilku gonitwach

E-sport – obstawianie najlepszych graczy komputerowych

W dzisiejszych czasach e-sport to już nie tylko zabawa, ale ogromne emocje, wielkie pieniądze i wysokie umiejętności graczy, a turnieje przyciągają miliony widzów. Oferta zakładów bukmacherskich jest szeroka, ale kategorie gier mocno się od siebie różnią w zależności od charakterystyki gry. Typy gier esportowych, na które można stawiać, zaliczamy do czterech głównych kategorii:

 • Gry sportowe – gry bazujące na zasadach rzeczywistych dyscyplin sportowych. Tutaj znajdziemy takie pozycje jak: FIFA i NBA2k.
 • FPS – czyli z angielskiego first-person shooter to strzelanki pierwszoosobowe. W tej kategorii pojawiają się takie gry jak na przykład: Counter Strike i Call of Duty
 • MOBA – skrót po angielsku oznacza multiplayer online battle arena. Są to gry multiplayer, które rozgrywane są na określonej mapie, a drużyny, oprócz uśmiercenia przeciwnika, muszą wypełnić konkretne zadania. Zakłady na League of Legends oraz DOTA2 cieszą się obecnie ogromną popularnością.
 • RTS – czyli real-time strategy, to gry strategiczne, w których ważna jest szybkość podejmowania decyzji. W tej kategorii znajdziemy takie gry jak Starcraft oraz Warcraft 3.

Zakłady sportowe na żywo

Sport to rywalizacja i emocje, dlatego większość stron bukmacherskich wychodzi naprzeciw oczekiwaniom użytkowników i oprócz zakładów przedmeczowych, oferuje także zakłady na żywo, inaczej zakłady live. Obstawianie wyników na żywo, podczas śledzenia wydarzenia na bieżąco, gwarantuje jeszcze bardziej ekscytującą rozrywkę. Niekiedy mamy w ten sposób możliwość typowania zakładów, które nie są normalnie dostępne. Dla przykładu w piłce nożnej można obstawiać, kto strzeli kolejnego gola. Przy zakładach na żywo można znacznie skorzystać na wysokich kursach, ale trzeba pamiętać, że w tym przypadku dochodzi też do większych spadków kursów. Dynamiczność zmian wiąże się z większymi emocjami, ale też większym ryzykiem impulsywnych decyzji, dlatego najlepiej ustalić sobie żelazny limit przed rozpoczęciem obstawiania.

Opcja cash-out w zakładach na żywo

Opcja cash-out to możliwość wycofania zakładu przed zakończeniem wydarzenia, na które obstawiliśmy. Cash-out to nie to samo co cashback, który oznacza zwrot za przegrany zakład. Dzięki opcji cash-out możemy zminimalizować ryzyko przegrania sporej sumy. Jeśli dana rozgrywka nie idzie po naszej myśli, możemy zamknąć zakład przed zakończeniem wydarzenia i odzyskać całość lub przynajmniej część postawionych pieniędzy. Jest to szczególnie korzystna opcja przy zakładach na żywo, kiedy na bieżąco obserwujemy rozgrywkę i możemy na tej podstawie zminimalizować straty wynikające z wcześniejszych decyzji.

Bonusy sportowe i darmowe zakłady

Twórcy stron z zakładami bukmacherskimi lubią rozpieszczać użytkowników. Dla nowych graczy oferowany jest kuszący bonus powitalny. Najczęściej jest on w formie bonusu od depozytu – np. w wysokości 100% od pierwszej wpłaty. Czasem zdarzają się bonusy bukmacherskie bez depozytu, gdzie wystarczy rejestracja, aby otrzymać niewielką sumę na pierwsze obstawienia. W ofercie może się także znaleźć opcję zakładu bez ryzyka – w przypadku niefortunnego typowania, odzyskujemy zainwestowane pieniądze. Kuszące są także oferty typu: postaw zakład, aby otrzymać darmowy zakład, gdzie po postawieniu jednego zakładu, mamy szansę na gratisowy kolejny zakład. Lojalni użytkownicy również mają częstokroć opcję zgarnięcia darmowych zakładów. Podobnie jak w przypadku innych bonusów na stronach kasyn online, przypominamy o dokładnym zapoznaniu się z regulaminem korzystania ze środków bonusowych.

Zakłady bukmacherskie, online betting

Kilka porad jak obstawiać odpowiedzialnie

Zakłady bukmacherskie to połączenie szczęścia i wiedzy, dlatego staraj się nie ryzykować stawiania na dyscyplinę, której zasady są Ci obce. Nie warto kierować się sympatią lub antypatią w stosunku do konkretnej drużyny lub sportowca, ale rozsądkiem. Przed postawieniem zakładu dokonaj analizy statystyk oraz specyfiki danego wydarzenia. Zawsze określ sobie limit pieniędzy i nie stawiaj więcej niż możesz sobie pozwolić stracić. Na jeden zakład nie powinieneś stawiać więcej pieniędzy niż około 2-3% ustalonego budżetu. Choć sport niesie ze sobą mnóstwo emocji, staraj się im nie ponosić i zawsze bierz pod uwagę ryzyko. Zakłady sportowe to doskonała rozrywka, jeśli prowadzona jest odpowiedzialnie. Życzymy wielu wygranych kuponów!